Dzisiaj 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca - Światowy Dzień Środowiska - dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest w ponad 100 państwach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

 „Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu
i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (...)

Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie
dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego”.

- Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka, 16 czerwca 1972 r.


Dzisiaj 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Każdego roku tego dnia Organizacja Narodów Zjednoczonych przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. My również w tym dniu przypominamy kilka ciekawostek z zakresu segregacji śmieci.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być śmieciem – stają się wartościowym surowcem. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od resztek jedzenia, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, watą szklaną czy rowerem. Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Czy wiesz, że szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy.

 • Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Szkło można przetworzyć na nowe opakowania lub wykorzystać do materiałów budowlanych itp.
 • Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone i której wydobycie jest bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.
 • Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej.
 • Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.
 • Z przetworzonego papieru powstają nowe filtry do kawy, artykuły toaletowe i papier drukarski.
 • Odpady BIO mogą być użyte jako kompost służący do nawożenia roślin i kwiatów.

Wniosek jest jeden - PRZESTAŃMY PRODUKOWAĆ ŚMIECI

Pamiętajmy też o kilku zasadach segregacji:

 • Opakowania przed wyrzuceniem do pojemnika należy opróżnić, ale nie trzeba ich myć;
 • Zanim wrzucisz do jednego pojemnika odpady składające się z różnych surowców – musisz je oddzielić – np. oderwij aluminiowe wieczko po jogurcie od plastikowego pojemnika;
 • Nie powinno się usuwać etykiet z butelek i słoików, jeśli wymaga to użycia wody;
 • Jeśli natomiast na etykiecie znajduje się informacja, że etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej (PVC) należy ją zdjąć. Zdjęta folia PVC nie nadaje się do recyclingu, należy ją wrzucić do śmieci zmieszanych;
 • Przed wyrzuceniem odpadów papierowych małe elementy takie jak zszywki można pozostawić – w papierni, gdzie odpady są przetwarzane w formę płynną, nie będzie to stanowiło problemu. Powinny zostać oddzielone duże elementy jak np. okładki, ramki od kalendarzy itp.

O recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów. Zabierz do sklepu torbę wielorazowego użytku. Unikaj jednorazowych i zbędnych opakowań. Wybieraj produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

Recykling rośnie w siłę! Ekonomiczne zalety tego procesu oraz stały rozwój technologii sprawiają, że po coraz nowsze i ciekawsze sposoby przetwarzania surowców wtórnych sięgają producenci licznych marek. Dziś recykling to idea, to technologia, to oszczędność, ale i marketing.

 

Segregowanie to nie wyrzucanie!

 Segregowanie to nie wyrzucanie!

Segregowanie to nie wyrzucanie!

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie