Jubileusz 60-lecia Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP

Dziś (11 czerwca) w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyły się uroczystości w związku z Jubileuszem 60 – lecia Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.
Wzięli w nich udział m.in. Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Wojewódzki Komendant OHP Adam Krzysztof Romatowski, Poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, Poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, Burmistrz Miasta Łapy Urszula Jabłońska, Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, a także przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku, Powiatowego Urzędu Pracy jak i innych podmiotów współpracujących z  Komendą OHP.
 
Miejsce wydarzenia nie zostało wybrane przypadkowo bowiem na ścianie Ośrodka OHP przy ul. Supraślskiej powstał kolejny w Wasilkowie wspaniały mural. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęło jego oficjalne odsłonięcie. Autorem tego jak i pozostałych murali, które w ostatnich latach powstały w Wasilkowie jest Doktor Rafał Roskowiński, ojciec chrzestny polskiego Street Art.'u, wykładowca akademicki i oficjalny ambasador farb marki Primacol. Dzięki artyście oraz utalentowanym studentom Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Wasilków staje się „miastem murali”.

Mural na ścianie budynku OHP nawiązuje do obchodzonej w bieżącym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego tematyka to „Radość z odzyskania niepodległości”, a nakreślona ona została podczas spotkań artysty Rafała Roskowińskiego z Burmistrzem Wasilkowa Mirosławem Bielawskim i przedstawicielami firmy Unicell Poland, producenta farb i chemii budowlanej marki Primacol. Na pierwszym planie widnieje postać Józefa Piłsudskiego, a dalej można dostrzec sylwetki Tadeusza Kościuszko oraz generała Józefa Bema. Jednak Polacy walczyli nie tylko szablą, ale też m.in. piórem i pędzlem stąd też na ścianie pojawiły się wplecione w elementy ludowości oraz współczesności postacie takie jak: Adam Mickiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie, Emilia Plater, Juliusz Słowacki, Maria Konopnicka i Wincenty Witos. Powstałe murale to początek cyku, w wyniku którego Wasilków ma stać się rozpoznawalnym na mapie Polski „miastem murali”.

Po odsłonięciu maralu nastąpiło otwarcie obrad Wojewódzkiej Rady Programowej, podczas których uhonorowano pracowników OHP za długoletnią pracę. W dalszej kolejności Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie Pani Małgorzata Jarczewska poprowadziła prezentację, w której przedstawiła zarys minionych 60 lat kształtowania Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.  „Podczas 60 lat działalności Komenda przeszła wiele zmian m.in. w strukturze organizacyjnej, jednak cel pozostał ten sam: wsparcie młodzieży w aktywności zawodowej oraz pomoc w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji i pracy” – mówiła.

W imieniu Burmistrza Wasilkowa serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, w tym również pracownikom Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Dziękujemy Panu Rafałowi Roskowińskiemu oraz utalentowanym studentom za kolejny wspaniały mural. Dziękujemy również firmie Unicell Poland, która ufundowała farby na ten cel. Dziękujemy też Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Wasilkowa oraz Mażoretkom „Stars” za jak zwykle wspaniałą, muzyczno-taneczną oprawę wydarzenia. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia muralu przy ul. Supraślskiej!

 

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie