Burmistrz zachęca do korzystania z atrakcji wakacyjnych w Wasilkowie

Ilustracja do artykułu hhhhhhdhsds.jpg

W ubiegły czwartek (2 lipca 2020 r.) odbyła się konferencja Burmistrza Wasilkowa on-line, której tematem tym razem były wakacje. W związku z okolicznościami epidemii plany wyjazdowe wielu z Was legły w gruzach. Burmistrz przekonywał, że nie trzeba jechać daleko, żeby poczuć prawdziwie letni klimat, gdyż wszystko co potrzebne żeby miło spędzić wakacje znajduje się w zasięgu ręki - w Wasilkowie.

Goście konferencji pani Anna Strutyńska, właścicielka Jurajskiego Parku Dinozaurów
oraz pan Dariusz Maliszewski, właściciel Wakestok-u przedstawili
bogatą ofertę wakacyjną proponowanych przez nich atrakcji

JURAJSKI PARK DINOZAURÓW W JUROWCACH  (MUZEUM DZIEJÓW ZIEMI) - ul. Nadawki (b/n)
Jest to atrakcja skierowana szczególnie do dzieci i młodzieży, które dzięki niej mogą poznać historię dinozaurów na Ziemi. Park już w maju rozpoczął sezon i otworzył ścieżkę edukacyjną z dinozaurami. Jest ona największą atrakcją parku. Znajduje się na niej 36 eksponatów prehistorycznych gadów naturalnej wielkości, w skali 1:1.

W parku jest otwartych wiele innych atrakcji, m.in: park linowy, autodrom, dmuchańce, karuzela, kolejki, salon gier oraz plac zabaw dla najmłodszych. Oczywiście należy korzystać z nich stosując obowiązujące środki ostrożności.

W połowie lipca Jurajski Park Dinozaurów ma w planach otwarcie kolejnej ścieżki edukacyjnej pn. „Farma grzybów i owadów”, na której będzie można zobaczyć m.in. olbrzymie, kilkumetrowe: muchomory, prawdziwki, mrówkę, konika polnego i pszczołę. Na nowej ścieżce są przewidziane również gry i zabawy.
Park Dinozaurów czynny jest codziennie od godziny 10.00 do 18.00.
Posiadacze Karty Wasilkowianina zyskują dodatkowo bonifikatę w wysokości 10% na zakup biletu, uprawniającego do zwiedzania obu ścieżek tematycznych.

WAKESTOK nad Zalewem w Wasilkowie
WAKESTOK w tym roku rozpoczął już czwarty sezon swojej działalności. Jest to pierwsze i jedyne na Podlasiu miejsce do profesjonalnego uprawiania wakeboardingu. Wakepark wyposażony jest w dwa systemy dwusłupowe oraz liczne przeszkody na wodzie. Osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę z wakeboardingiem mogą tu skorzystać ze szkolenia z instruktorem.

Z lekcji mogą skorzystać dzieci od 7 roku życia, a górna granica wiekowa nie istnieje. Na miejscu jest dostępny sprzęt potrzebny do uprawiania wakeboardingu. Można tu wynająć łódkę wiosłową, rowery wodne oraz dmuchane deski SUP.  Można też skorzystać z leżaków oraz baru serwującego dania z grilla, zimne napoje oraz lody.

W tym sezonie przez całe wakacje najmłodsi mogą korzystać z tygodniowych półkolonii, podczas których uczą się pływać na wakeboardingu, poznają podstawy wspinaczki i korzystają z ciekawych animacji.

Dla mieszkańców posiadających Kartę Wasilkowianina Wakestok oferuje bonifikatę w wysokości 20% na wykupienie sesji na wyciągach do wakeboardingu oraz na wypożyczenie deski SUP

 

Podczas spotkania burmistrz zaprezentował inne atrakcje na terenie Gminy Wasilków

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ „skansen” (ul. Leśna 7 w Jurowcach)
Miłośnicy zwiedzania z pewnością ciekawie spędzą tu czas poznając zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi. Od 3 czerwca, stosując  obowiązujące środki ostrożności, można zwiedzać z przewodnikiem wybrane wystawy.

Działalność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej ma na celu ochronę zabytków drewnianej architektury, jak również odtworzenie krajobrazu podlaskiej wsi. Zgromadzone tam obiekty dokumentują kulturę materialną mieszkańców obecnego województwa podlaskiego z XVIII, XIX i XX wieku. Od 1983 roku do skansenu udało się przenieść czterdzieści trzy budynki.

Pobyt w skansenie będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem zarówno dla dorosłych, jak też dla dzieci i młodzieży. Podczas imprez plenerowych i zajęć edukacyjnych można tu zobaczyć pokazy tradycyjnego rzemiosła: garncarstwa, kowalstwa, tkactwa czy pisankarstwa, a także zwykłych czynności wykonywanych w dawnym gospodarstwie: przędzenia na kołowrotku, mielenia ziarna, ubijania masła itp.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wciąż się rozwija, pozyskuje  nowe obiekty, często ratując je przed zagładą. W planach jest przeniesienie stuletniej chałupy z Plutycz, zbudowanej w Proniewiczach, która w nowym miejscu z pewnością odzyska dawny blask.

Skansen jest czynny codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Warto również odwiedzać stronę internetową www.skansen.bialystok.pl i śledzić na bieżąco zapowiedzi wydarzeń organizowanych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Posiadacze Karty Wasilkowianina zyskują bonifikatę w wysokości 50% na zakup biletu spacerowego i na zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem oraz zniżkę na zajęcia o charakterze edukacyjnym.

 

KAJAKI
Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas burmistrz zaproponował spływ kajakowy doliną rzeki Supraśl. W Nowodworcach funkcjonuje wypożyczalnia kajaków – „Kajakiem po puszczy”. Szczegóły oferty są na stronie internetowej: www.kajakiempopuszczy.pl

„Supraśl to rzeka silnie meandrująca, czysta i płynąca otwartą doliną dlatego warto skorzystać z tej opcji czynnego wypoczynku” - mówił burmistrz

 

JAZDA KONNA
Burmistrz zachęcił miłośników jazdy konnej oraz osoby znajdujące się na początku swojej przygody z końmi do odwiedzenia takich miejsc jak:

  • Klub jeździecki KRES - ul. Lipowa 29 w Jurowcach
  • Stajnia OSTOJA – ul. Leśna 1, przy Zajeździe Wiking w Jurowcach

Prowadzone są tam treningi grupowe i indywidualne z instruktorem dla osób początkujących, zaawansowanych i średnio zaawansowanych.

Natomiast w Jurowcach przy ul. Leśnej 7 (na terenie skansenu) znajduje się szkółka jazdy konnej i łucznictwa AMM Archery. Prowadzi ona szkolenia i warsztaty z łucznictwa pieszego oraz konnego zarówno dla dzieci i dorosłych jak osób początkujących i zaawansowanych.

 

SZLAKI PTTK NA TERENIE GMINY WASILKÓW
Podczas swojego wystąpienia Burmistrz zachęcał mieszkańców do korzystania ze szlaków PTTK przechodzących przez Gminę Wasilków.

Zgodnie z wykazem PTTK istnieją tu szlaki:

  1. Szlaki piesze: „Świętej Wody”,  „Im. Witolda Sławińskiego”,  „Szlak bojowy Zgrupowania AKO Piotrków”

 „Do Zakątka Kiszukówka”, Supraski,

  1. Szlaki rowerowe: „Kresowe wędrówki”, „Do Zakątka Kiszukówka”
  2. Szlaki konne: „Kresowe wędrówki”

 

„Jest to dobry moment – mówił burmistrz - aby przypomnieć, że w maju br. we współpracy z PTTK odnowiłem jeden z najstarszych i najpiękniejszych szlaków PTTK - szlak pieszy „Świętej Wody”. Odnowieniu uległ 18- kilometrowy odcinek szlaku biegnący przez Gminę Wasilków. Na całej długości tego odcinka powstało ponad 70 nowych, niebieskich oznaczeń kierunku. W wielu miejscach były one nieczytelne lub też po prostu oznaczeń brakowało. Już teraz turyści bez utrudnień mogą zwiedzać i podziwiać szlak”.

Szlak pieszy "Świętej Wody" można pokonywać w kilku odcinkach, w zależności od możliwości i zainteresowań. Długość całego szlaku to 27,5 km. Po drodze zwiedzić można wspaniałe miejsca, do których jest również dogodny dojazd autobusami komunikacji miejskiej. Trasa biegnie również ścieżkami leśnymi.

Szlak ma początek w Białymstoku. Dalej biegnie od strony Nowodworc przez Wasilków, Studzianki i Supraśl. Szlak „Świętej Wody” to jeden z najciekawszych szlaków, gdyż łączy piękno przyrody z wieloma historycznie atrakcyjnymi miejscami. W Wasilkowie są to kościoły, cerkiew, zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki, „Święta Woda” - miejsce kultu maryjnego.

 

Podczas konferencji Burmistrz przypomniał, że w Wasilkowie 19 lipca br. po raz siódmy wystartują MARATONY KRESOWE
Trasa wyścigu jest bardzo urozmaicona. Biegnie wzdłuż malowniczej doliny rzeki Supraśl, przez Puszczę Knyszyńską oraz prowadzi też przez ciekawe źródliska.

 

UWAGA: Wymagana kaucja 40 zł za pakiet startowy, natomiast posiadacze Karty Wasilkowianina płacą za start tylko 10 zł.

 

Podczas konferencji Sekretarz Gminy Zbigniew Tochwin przedstawił ciekawą ofertę wakacyjną jaką przyszykował mieszkańcom Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie.

  1. Zarówno w mieście, jak i w sołectwach organizowane jest kino plenerowe. Planowane są projekcje polskich komedii. Seanse filmów poprzedzone będą pokazami zdjęć działającej przy MOAK-u Grupy Fotograficznej „Krajobraźnia”. W międzyczasie orgaznizowane będą konkursy i animacje dla dzieci i młodzieży.
  2. Mobilne warsztaty perkusyjne - planowane są w lipcu w: Dąbrówkach, Jurowcach, Nowodworcach, Rybnikach, Sielachowskich - Osowiczach, Studziankach i Wasilkowie. Warsztaty stworzą najmłodszym okazję do zapoznania się z instrumentem i zasadami gry. Każde chętne dziecko będzie mogło spróbować swoich sił w grze na perkusji.
  3. Gry terenowe przygotowane wspólnie z I Podlaską Drużyną Harcerek „Convivera” to kolejna atrakcja zaproponowana przez MOAK, która umożliwi najmłodszym rozwój umiejętności korzystania z kompasu czy „sprytnego” poruszania się po lesie.
  4. Koncertobus ruszy w trasę w sierpniu i odwiedzi Dąbrówki, Jurowce, Nowodworce, Rybniki, Sielachowskie - Osowicze, Studzianki oraz osiedla Wasilkowa. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie zamieszczony na stronie www.moakwasilkow.pl oraz na facebooku MOAK-u.
  5. W sierpniu MOAK zamierza zorganizować wycieczki rowerowe, warsztaty plenerowe, ćwiczenia plenerowe oraz animacje dla dzieci na osiedlach.
  6. W ostatnich dniach sierpnia MOAK planuje zorganizować „Pożegnanie wakacji.”

Oczywiście wszystkie plany MOAK-u  będą uzależnione od pogody i sytuacji epidemicznej. Szczegółowe informacje zamieszczane będą na bieżąco na stronie www.moakwasilkow.pl oraz na facebooku MOAK-u.

Na zakończenie sekretarz opowiedział o wypoczynku letnim w formie kolonii, półkolonii, obozów  zorganizowanym dla dzieci z Gminy Wasilków przez kluby sportowe KS Wasilków, KS Studzianki, UKS SET, Kyokushin Team.

Link do konferencji: http://www.youtube.com/watch?v=EB84Vk1ts9M

 Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania podczas tegorocznych wakacji
z atrakcji na terenie Gminy Wasilków!

 

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie