Pomoc seniorom w zrealizowaniu obowiązku spisowego w Narodowym Spisie Powszechnym

Ilustracja do artykułu senior spis.png

Pomoc seniorom w zrealizowaniu obowiązku spisowego


Drogi Mieszkańcu Gminy Wasilków, jeśli wśród Twoich bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

Przypominamy, że jesteśmy gotowi pomóc i można z nami się umówić na spis w urzędzie.


Jeśli chcesz pomóc osobie starszej wziąć udział w samospisie internetowym na przygotowanym stanowisku komputerowym w Urzędzie Miejski w Wasilkowie, umów się telefonicznie lub e-mailowo:

85 7185 400 wew. 012, Marcin Siedlecki, m.siedlecki(at)wasilkow.pl

85 7185 400 wew. 015, Marian Żukowski, m.zukowski(at)wasilkow.pl

Pamiętaj, że panuje pandemia koronawirusa. Dlatego też rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję. Porozmawiaj o tym ze znajomą osobą starszą.

Ustal z osobą  w podeszłym wieku, w jaki sposób najłatwiej będzie jej się spisać i pomóż jej. Nie sugeruj jednak odpowiedzi, np. poprzez popędzanie czy okazywanie dezaprobaty co do wybranych opcji. Zaznaczaj lub powtarzaj dokładnie to, o co prosi Cię osoba, której pomagasz.

Pytania na stronie spis.gov.pl należy czytać uważnie i bez pośpiechu. Rachmistrza telefonicznego można prosić o powtórzenie pytania. Po wypełnieniu formularza i zakończeniu spisu nie ma możliwości poprawienia danych.

Jeśli seniora spisał współmieszkaniec lub spisał się sam (np. z Twoją pomocą) przez Internet albo poprzez infolinię spisową, zrealizował tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Nikt nie ma prawa do niego zadzwonić w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Zapewnij seniora, że jego dane są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Więcej porad o tym, jak wesprzeć osobę w jesieni życia w dopełnieniu obowiązku spisowego, znajdziesz na stronie https://stat.gov.pl/aktualnosci/pomoz-seniorowi-spisac-sie-bezpiecznie,343,1.html

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie