Trzecia odsłona Festiwalu Filmowego im. Nory Ney
Szanowni Państwo,
Przed nami trzecia odsłona Festiwalu Filmowego im. Nory Ney - festiwalu, który odkrywa karty historii magicznej epoki dwudziestolecia międzywojennego oraz wątki przeszłości naszego miasta.
Wydarzenie upamiętnia Norę Ney (właśc. Sonia Nejman), gwiazdę polskiego kina w latach 20. i 30. XX wieku, urodzoną w Sielachowskich lub, według niektórych źródeł, w Wasilkowie. Festiwalowe wydarzenia nie zamykają się jednak tylko na postaci Nory Ney, a raczej stanowią historyczną, społeczno-kulturalną podróż po epoce dwudziestolecia międzywojennego osadzoną w kontekście ówczesnej kinematografii.
W poprzednich latach uczestnicy festiwalu, organizowanego wspólnie przez wasilkowską bibliotekę i Miejski Ośrodek Animacji Kultury, mieli okazję poczuć emocje starego kina podczas pokazu filmów z Norą Ney: „Córka generała Pankratowa” (1934), „Doktór Murek” (1939), „Głos pustyni” (1932). Obejrzeliśmy także projekcje filmu dokumentalnego „Ordonka” (1993) oraz „Ina Benita. Dwa życia” (2021). Pokazom filmowym towarzyszyły wydarzenia literackie – spotkania autorskie z Grzegorzem Rogowskim (autorem książki „Skazane na zapomnienie: polskie aktorki filmowe na emigracji”) oraz Markiem Telerem (autorem książki „Zagadka Iny Benity”), prelekcje filmoznawcy Adama Radziszewskiego, a także potańcówki w klimacie lat 20. i 30.
W tegorocznej odsłonie dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Kultura – Interwencje. Edycja 2025” pragniemy zaprosić mieszkańców, miłośników historii, sympatyków kina i innych zainteresowanych na cykl wydarzeń, który odbędzie się 10 i 11 października 2025:
- wernisaż wystawy „Nora Ney i inni…” rysownika Tomasza Brańskiego, wielkiego pasjonata przedwojennego kina polskiego - 10 października – 17:30 Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Haliny Krukowskiej;
- projekcję filmu „Kobiety nad przepaścią” (z Norą Ney w jednej z głównych ról) z komentarzem filmoznawcy Adama Radziszewskiego, poszerzającym kontekst epoki - 10 października - 17:30 Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie;
- spotkanie autorskie wokół książki „ Amantki II Rzeczypospolitej” autorstwa Marka Telera - 11 października – 11:00 Wasilkowskie Centrum Seniora;
- potańcówkę „…lata 20., lata 30.” nawiązującą do popularnych bali i dancingów organizowanych w dwudziestoleciu międzywojennym, którą poprowadzi Maciej Klociński – popularyzator kultury muzycznej dwudziestolecia międzywojennego - 11 października – 17:30 Świetlica Wiejska w Osowiczach.
Podczas potańcówki, stanowiącej zwieńczenie festiwalu, zaprezentujemy efekty Letniej Szkoły Fokstrota – warsztatów tanecznych popularnego w dwudziestoleciu międzywojennym fokstrota, poprowadzonych przez Studio Tańca Good Step w wasilkowskiej bibliotece w okresie sierpień-wrzesień.
Wstęp wolny i bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!



