Zobacz wystawę portretów "Bezdomni" autorstwa malarki Agnieszki Szumilas

Ilustracja do artykułu bezd min.png

W 1984 r. sierpień został ogłoszony miesiącem trzeźwości. Od 32 lat na początku miesiąca Kościół apeluje do Polaków o abstynencję i przypomina o tragicznych skutkach spożywania alkoholu. Alkohol jest najczęstszą przyczyną różnych tragedii ludzkich. Przez nałóg niektórzy też trafiają na ulicę.

W Kościele NMP Matki Miłosierdzia już teraz można obejrzeć wystawę portretów pt. „Bezdomni”, których autorką jest Agnieszka Szumilas - absolwentka KUL, która w 1996 r. otrzymała dyplom sztuki. Pani Agnieszka uprawia malarstwo olejne i akwarelę, ze szczególnym upodobaniem sztuki portretu, w którym poszukuje psychologicznej i duchowej głębi przedstawionych postaci. Bezdomnych, których uwieczniła na swoich obrazach malarka spotkała osobiście. Są to osoby uzależnione od alkoholu, które z powodu utraty pracy, rodziny, znalazły się na ulicy. Malarka mówi:

„Przekreślili siebie, ponieważ ktoś dawno temu ich przekreślił, kiedy byli jeszcze bardzo mali i bezbronni … Życie człowieka bezdomnego można porównać do drzewa, którego korzenie są uszkodzone od pierwszych miesięcy życia”

Wystawa ma sprowokować do pytania: co ja mogę w tej sprawie zrobić?

Portrety bezdomnych są namalowane na wiórowej płycie na brązowawym tle imitującym strukturę drewna lub butwiejące deski i tkaniny – współgrają z losem postaci. Realizm portretów rozszerza horyzonty spojrzenia na sferę ludzkiej duchowości.

Zapraszamy!

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie