Hołd poległym w rocznicę Cudu nad Wisłą

W święto Wojska Polskiego władze samorządowe wraz z mieszkańcami Wasilkowa uczcili pamięć poległych podczas I i II Wojny Światowej. Burmistrz Adrian Łuckiewicz oraz reprezentacja Rady Miejskiej złożyli kwiaty przy kapliczce upamiętniającej ofiary działań zbrojnych na terenie naszej gminy. W uroczystości wzięli też udział duchowni, a także mieszkańcy Wasilkowa.

15 sierpnia obchodziliśmy podwójne święto: państwowe – Wojska Polskiego oraz kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To pierwsze zostało ustanowione w 1992 r. na pamiątkę zwycięskiej bitwy z 1920, która rozgrała się na przedpolach Warszawy, w dniach 13-25 sierpnia. Decydujący okazał się właśnie 15 sierpień, kiedy to 203. Ochotniczy Kaliski Pułk Ułanów zdobył sztab IV armii sowieckiej w Ciechanowie, przejmując rosyjskie magazyny, kancelarię oraz radiostację zapewniającą łączność z dowództwem w Mińsku. Tego też dnia toczyły się zacięte walki Polaków z Sowietami pod Ossową, Radzyminem i Zielonką, które Wojsko Polskie utrzymało za cenę wielkich strat. Ostateczną klęskę Armia Czerwona poniosła pod Kolnem.

Bitwa Warszawska zapewniła Polsce utrzymanie niepodległości oraz zatrzymała rozprzestrzenianie się komunizmu na Europę Zachodnią. Przez historyków uznawana jest za 18. decydującą bitwę świata.

Bohaterstwo Wasilkowian, żołnierzy oraz cywilów zabitych podczas I oraz II Wojny Światowej upamiętniają tablice, zamontowane po obu stronach kapliczki z 1766 r. Jest to najstarszy zabytek Wasilkowa.

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie