Niesamowite znaleziska w Dąbrówkach pod Wasilkowem!

wykopaliska w Dąbrówkach (1).jpg

Niesamowite znaleziska w Dąbrówkach pod Wasilkowem!

W Dąbrówkach obok ulicy Dębowej znajdują się górki. Podobno to miejsce nazywane jest „Cygańską Bramą” albo „Górą Kości”. Okazuje się, że słusznie, bo w tym właśnie miejscu odkryto bardzo cenne wykopaliska.

Burmistrz Adrian Łuckiewicz podczas swojego cyklicznego objazdu gminy w środę 2 sierpnia spotkał badaczy prowadzących tam prace archeologiczne. Badania prowadzi tam dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z którą burmistrz miał okazję porozmawiać. Na miejscu był też obecny pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Białegostoku.

- Odkryliśmy tutaj nowożytny cmentarz, datowany prawdopodobnie na drugą połowę XVI i XVII wiek, na chwilę obecną mamy ponad 200 grobów. Dąbrówki to jest wieś królewska z czasów Zygmunta Augusta i król obsadził tu swoich ludzi, żeby pozyskiwać między innymi dęby, stąd nazwa Dąbrówki, od dąbrowy, od dębiny. Obecna ulica Starowiejska to jest pozostałość po głównym trakcie wsi, a tutaj na górce, przy bocznej drodze (obecnie ul. Dębowa) mogli być pochowani jej mieszkańcy.

Pani Joanna opowiadała, że badania jeszcze będą trwały, przepadano zaledwie prawie połowę górki. Badania prowadzone są zazwyczaj w lipcu przez cały miesiąc. Podczas wykopalisk archeologicznych znajdowane są oprócz pochówków i kości, także pojedyncze drobne monety, miedziane obrączki czy żelazne gwoździe lub ćwieki trumienne.

Wtedy, w okresie nowożytnym chowano ludzi po w wybranym miejscu, najczęściej w wyniesionych w terenie pagórkach, zakopując w ziemi – tłumaczył pracownik Urzędu Ochrony Zabytków z Białegostoku. - Były to zwykle trumienne pochówki jamowe, niekiedy chowano ludzi w całunie.

Na podstawie badań będą przeprowadzane bardzo bogate analizy antropologiczne. Planowane są badania nie tylko podstawowe, dotyczące wieku, płci, wzrostu, pomiarów szkieletów, ale także badania bardziej specjalistyczne, które  wykażą, co ci ludzie jedli, na co chorowali, na co zmarli –  tłumaczyła dr Joanna Wawrzeniuk.  – Na podstawie szczegółowych badań antropologicznych można określić skład miejscowej populacji, czy więcej było kobiet, czy mężczyzn, czy dzieci, w jakim wieku umierali. Musimy jednak mieć komplet informacji z całego wzgórza. Chcemy poznać też pochodzenie tych ludzi, a dzięki badaniom izotopowym i genetycznym  jesteśmy w stanie to sprawdzić. Zygmunt August osiedlał w nowych miejscach różnych poddanych, z różnych zakątków kraju i może Europy, to jesteśmy ciekawi, kogo sprowadził do Wasilkowa.

Może jesteście Państwo ciekawi, co dzieje się dalej z tymi szczątkami? Otóż antropolodzy w Warszawie z Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego będą je badali, a po badaniach szczątki są przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanych magazynach.
 
Cmentarz w Dąbrówkach będzie pierwszym takim zbadanym na Podlasiu cmentarzem nowożytnym w całości. Powierzchnia tych pochówków to ok. 2 hektarów. Będziemy Państwa informować o kolejnych odkryciach i wynikach badań na dawnym cmentarzu na górkach w Dąbrówkach.

-----------------
Zdjęcia:
Urząd Miejski w Wasilkowie
Zdjęcia z badań od p. Joanny Wawrzeniuk

-------------------------
W załączeniu do naszego artykułu o znaleziskach w Dąbrówkach przekazujemy Państwu publikację naukową dr Joanny Wawrzeniuk nt. nowożytnych cmentarzy na Podlasiu.

 


 

 wykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpgwykopaliska w Dąbrówkach (3).jpg

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie