Kościół pw. NMP Matki Miłosierdzia

Historia parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie rozpoczęła się od dekretu z dn. 24.06.1983 r., dotyczącego podziału parafii Przemienienia Pańskiego. Ksiądz biskup Edward Kisiel erygował dwie samodzielne parafie: parafię Przemienienia Pańskiego przy starym kościele parafialnym i parafię NMP Matki Miłosierdzia przy nowo zbudowanym kościele.

Kościół został wybudowany w latach 1958-1966 głównie dzięki staraniom ks. proboszcza Wacława Rabczyńskiego i parafian. W 1966 r. ks. bp. Adam Sawicki dokonał jego konsekracji.

W 1995 r. tytuł kościoła został zmieniony na „NMP Matki Miłosierdzia”. Za patronów parafii przyjęto NMP Matkę Miłosierdzia oraz św. Jana Chrzciciela.

W kościele są przechowywane relikwie: błogosławionego księdza Michała Sopoćki (od 15 lutego 2011 r.), Sióstr 11 męczennic z Nowogródka oraz św. Kazimierza.

W podziemiach świątyni można zwiedzić Izbę Pamięci ks. Wacława Rabczyńskiego. Od 2013 r. przy kościele znajduje się krzyż upamiętniający represje jakie dotknęły Wasilków po powstaniu styczniowym.

Co roku odbywa się w kościele p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Księdza Wacława Rabczyńskiego. Uczestnicy i wykonawcy podkreślają wyjątkową akustykę świątyni oraz dobre przygotowanie organów kościelnych. Impreza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Podlasia.

Zapraszamy na stronę: www.wasilkow.parafia.info

Kościół pw. NMP Matki Miłosierdzia

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie