Powstanie miejski żłobek w Wasilkowie (obok przedszkola przy ul. Sienkiewicza)

412870505_753625976793922_6655608863515546868_n.jpg
Powstanie miejski żłobek w Wasilkowie (obok przedszkola przy ul. Sienkiewicza)
Gmina Wasilków z roku na rok przyciąga nowych mieszkańców, jest to miejsce chętnie wybierane do życia m.in. przez młode rodziny z dziećmi. Dlatego wyzwaniem jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy zdecydowali się założyć rodzinę. Wasilków od dwóch lat może poszczycić się najwyższym samorządowym becikowym w województwie podlaskim, które wynosi aż 1500 zł. Uzyskanie takiego jednorazowego świadczenia nie jest uzależnione od dochodów,
zatem program jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców. Warunkiem jest
jednak rozliczanie podatku dochodowego w gminie Wasilków, bowiem tylko te osoby, które wskazują w deklaracji PIT Wasilków jako miejsce zamieszkania,
mogą otrzymać becikowe.
Kolejnym krokiem i jednym z działań wspierających rodzinę, pozwalających na swobodny powrót do pracy przez młode mamy, jest możliwość zapewnienia opieki dzieciom. Aktualnie w Wasilkowie funkcjonują prywatne podmioty prowadzące żłobki, a mieszkańcy rozliczający PIT w naszej gminie mogą ubiegać się o dotację w wysokości 400 zł miesięcznie do każdego dziecka, zaś dodatkowe ulgi przewidziane są również dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Mieszkańcy sygnalizowali, jak bardzo potrzebny jest samorządowy żłobek,
dlatego skutecznie gmina sięgnęła po dofinansowanie zewnętrzne na utworzenie pierwszego publicznego miejskiego żłobka w Wasilkowie.
Żłobek będzie zlokalizowany przy ulicy Sienkiewicza 24 w Wasilkowie (tuż przy obecnym Przedszkolu Słonecznym w Wasilkowie). Na tą inwestycję gmina otrzymała łączną kwotę dofinansowania w wysokości 3 663 045,09 zł, które zostało udzielone w ramach programu „Maluch +” na lata 2022–2029 współfinansowanego z Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Realizacja inwestycji powinna nastąpić do 2026 roku.
facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie