Gmina Wasilków przeznaczy 60 tys. zł na małą retencję

podlewanie kwiatkow.jpg

Nawet 5 tys. złotych (ale nie więcej niż 50 proc. kosztów) wyniesie dofinansowanie do przydomowych systemów gromadzenia i wykorzystywania wód deszczowych w gminie Wasilków. Na sesji Rady Miejskiej w Wasilkowie 4 listopada radni przyjęli uchwałę w tej sprawie. Wysokość dotacji została zwiększona z 3 do 5 tys. zł. Z takiego dofinansowania osoby fizyczne mogą skorzystać tylko raz.

To już kolejny raz, kiedy mieszkańcy Wasilkowa mają szansę skorzystania z takiego dofinansowania. Poprzednim razem – w 2020 roku – z takiej możliwości skorzystało 12 rodzin.

O środki będzie można się ubiegać po nowym roku. Mogą się o nie ubiegać mieszkańcy gminy, którzy na terenie swojej posiadłości chcą stworzyć naziemne zbiorniki na wody opadowe o pojemności min. 2 m3, bądź podziemnych zbiorników na wody opadowe i roztopowe – także o pojemności min. 2 m3.

Mała retencja to proste sposoby na gromadzenie wody w okolicy. Pozwala zatrzymać lub spowolnić spływ wód, dbając przy tym o rozwój środowiska naturalnego. Efektem tych działań́ będzie ograniczenie wykorzystywania wody pitnej do podlewania i celów gospodarczych. A zaangażowanie się samych mieszkańców spowoduje, że wzrośnie świadomość ekologiczna. Wszystkie metody, które zatrzymują̨ opad w miejscu jego wystąpienia, zmniejszają̨ ryzyko podtopień́ i łagodzą̨ skutki suszy.

Woda opadowa to najlepsze i nieodpłatnę źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania. Jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej.

Fot.: pixabay.com

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie