Relacja z obchodów 120-lecia istnienia OSP w Wasilkowie

Ilustracja do artykułu osp miniat.jpg

Dnia 10 września br. strażacy świętowali okrągły Jubileusz 120 - lecia powstania OSP w Wasilkowie. Na tą okoliczność zjechało do Wasilkowa wielu gości. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w Kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia, następnie wszyscy przemaszerowali na Stadion Miejski. Goście składali strażakom gratulacje oraz wręczali upominki. Z okazji obchodów 120-lecia Ochotnicza Straż Pożarna w Wasilkowie została odznaczona Brązową Odznaką Honorową: „Podlaski Krzyż Floriański’’. Burmistrz Wasilkowa wręczył medale i odznaczenia najbardziej zasłużonym strażakom, m.in. Panu Romanowi Kolendo, który służył w jednostkach strażackich przez około 60 lat.

W imieniu Burmistrza Wasilkowa naszym Strażakom życzymy raz jeszcze Wszystkiego Dobrego oraz oczywiście tyle powrotów ile wyjazdów!

Powstawanie OSP w Wasilkowie związane jest z tragicznym dla Wasilkowa wydarzeniem. Dnia 5 maja 1895 r. (121 lat temu) miasto zmagało się z potężnym żywiołem. Wielki pożar wzniecony na strychu w domu przy ul. Dwornej strawił prawie połowę Wasilkowa. Powodem był zły stan techniczny komina. W ogniu zginęło wtedy 10 osób, w większości dzieci. Rok później w miejscu, w którym został wzniecony pożar wybudowano Remizę Strażacką oraz powołano Ochotniczą Straż Pożarną (OSP) w Wasilkowie.

W końcu XIX wieku w Wasilkowie mieszkało blisko 4 tys. osób, które przez kolejne lata zmagały się ze skutkami pożaru. Dzisiaj na terenie Naszej Gminy prężnie działają jednostki OSP w Wasilkowie, Jurowcach, Nowodworcach, Dąbrówkach i Studziankach.

Zdjęcia źródło - Kurier Poranny:

http://www.poranny.pl/wiadomosci/wasilkow/a/osp-w-wasilkowie-ma-120-lat-zdjecia,10617664/

O wydarzeniu pisze także Gazeta Współczesna: 

http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/powiat-bialostocki/a/wasilkow-wielkie-swieto-osp-byly-gratulacje-i-medale,10615030/

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie