Uroczysta premiera filmu o Wasilkowie "Piosenka wasilkowska"

premiera_fot (23).jpg

logotypy LGD.jpg

W czwartek 28 października 2021 r. odbyła się uroczysta premiera filmu na profilu Facebook, kanale YouTube i oficjalnej stronie Miasta i Gminy Wasilków.

W tym samym czasie w siedzibie Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której  film został zaprezentowany mediom.

Przypomnimy, że 12 września br. setki mieszkańców wzięło udział w kręceniu filmu o Wasilkowie „Piosenka wasilkowska” Krzysztofa Kiziewicza. Centrum Wasilkowa zamieniło się wtedy w wielki plan zdjęciowy. Cały film powstał w ciągu 20 dni zdjęciowych, ale najwięcej emocji i poruszenia w mieście wzbudziła scena plenerowa.

Powstał obraz niestandardowy, nieszablonowy, z lekkim przymrużeniem oka – duet Kiziewicz i Radovan Lee zaprezentował film muzyczny, gdzie głównymi bohaterami jest cała społeczność Wasilkowa, jej przyroda i najbardziej znane miejsca.

„Największą wartością tego filmu są nasi mieszkańcy. I bardzo się cieszę, że po wielu miesiącach pracy nad tym obrazem weszliśmy w jego fazę końcową i nareszcie możemy zaprezentować efekty – mówi Adrian Łuckiewicz, Burmistrz Wasilkowa. - Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w nagrywaniu tego filmu. A łącznie występuje w nim ponad 400 osób. To było olbrzymie przedsięwzięcie, jakiego w dziejach miasta i gminy jeszcze nie mieliśmy. Pan Krzysztof Kiziewicz po raz kolejny pokazał wysokiej klasy warsztat i oryginalne podejście do tematu. Co dało efekt końcowy który możecie państwo oglądać”.

„Zostaliśmy zaproszeni do stworzenia filmu promującego gminę. Naszym głównym założeniem było pokazanie jak największej liczby ludzi, mieszkańców, ich pasji, czy jak w przypadku druhów z OSP – pracy na rzecz lokalnej społeczności – opowiada Krzysztof Kiziewicz, reżyser „Piosenki wasilkowskiej”. – Ale nie będzie to taki zwykły film promocyjny – chcieliśmy stworzyć piosenkę, nawet musical, ale lekkiej w formie, trochę przerysowanej, gdzie z premedytacją użyliśmy rymów częstochowskich”.

Naczelną myślą przewodnią tego utworu było to, żeby w Wasilkowie zauważyć człowieka, ale też tą piękną przyrodę jaka jest w gminie Wasilków.

„W samej koncepcji budowania musicalu, w założeniach było to, żeby większość rzeczy była stworzona przez mieszkańców gminy a my jesteśmy tylko pomocnikami, takim mózgiem operacji. Bez mieszkańców, bez ich pasji, bez tego co robią – nie byłoby tego filmu – nie ma wątpliwości Radovan Lee - współreżyser. – I dlatego też głównym bohaterem naszego obrazu uczyniliśmy Karola Świetlickiego, dyrektora wasilkowskiego Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury. Wydawało nam się, że najlepiej jest pokazanie gminy z perspektywy ludzi tu mieszkających. I chyba nam się to udało”.

Fabuła filmu zbudowana jest wobec postaci dyrektora MOAK, który wpada na pomysł stworzenia piosenki o Wasilkowie. Do swojej idei angażuje niemal wszystkich mieszkańców, zwłaszcza społeczników, animatorów kultury, aktywistów, jak: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wasilków, mażoretki, panie z zespołu Malwianki, Dąbrówka, harcerki z I Podlaskiej Drużyny "Convivera" im. św. Franciszka z Asyżu, piłkarze KS Wasilków, karatecy Kyokushin Team Wasilków, łucznicy z AMM Archery, druhowie z OSP i wielu, wielu innych.

Część tej atmosfery jaka towarzyszyła powstawaniu filmu zobaczyć też można – równolegle z „Piosenką wasilkowską” powstał tzw. „making of” – czyli kilkunastominutowy film odsłaniający kulisy tworzenia produkcji.

„Nie bez powodu to Karol Świetlicki, dyrektor MOAK, który odpowiada za kulturę i animowanie wydarzeń w gminie jest głównym bohaterem filmu. My, nasza kamera jakby trochę ruszyliśmy śladem Karola. I on  wędrując po całej gminie namawia kolejne osoby do zaangażowania się w tworzenie piosenki, a widz nie tylko poznaje ciekawe postaci tego miejsca, ale i ma szanse zobaczyć, jak piękna jest gmina Wasilków, ile ma do zaoferowania wyjaśnia Krzysztof Kiziewicz. - Ludzie nam ufali jak tworzyliśmy tę piosenkę, bo mieliśmy zawsze ze sobą Karola. I myślę, że też dzięki temu nie jest to kolejny nudny film o gminie za pieniądze unijne.

Realizacja filmu jest jednym z elementów projektu „Promocja obszaru LGD Puszcza Knyszyńska ukazująca walory kulturowe, przyrodnicze, historyczne i społeczne gminy Wasilków”, realizowanego dzięki dofinansowaniu pozyskanemu ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Reżyseria: Krzysztof Kiziewicz & Radovan Lee

Scenariusz: Krzysztof Kiziewicz, Radovan LEE

Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Dźwięk: Szymon ‘esdwa’ Kubas

W roli głównej: Karol Świetlicki

 

fot. Magdalena Właszek

 

premiera_fot (25) — kopia.jpgpremiera_fot (25) — kopia.jpgpremiera_fot (25) — kopia.jpgpremiera_fot (25) — kopia.jpgpremiera_fot (25) — kopia.jpgpremiera_fot (25) — kopia.jpg

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu "Piosenka Wasilkowska"
na Facebooku - Miasto i Gmina Wasilków:

https://www.facebook.com/UMwWasilkowie/

 

lub na kanale YouTube:

 

 

Obejrzyj też making - of - "Piosenka Wasilkowska. Jak powstała?"

 

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie