Uroczysta prezentacja projektów, które zwyciężyły w Szkolnym Budżecie Obywatelskim w roku szkolnym 2023/2024

DSCF5047.jpg

W wasilkowskich podstawówkach dzisiaj święto demokracji, a to za sprawą projektu „Szkolne budżety partycypacyjne w gminie Wasilków” realizowanego wspólnie z Fundacją Soclab. Uczniowie zorganizowali uroczystą prezentację projektów, które zwyciężyły w Szkolnym Budżecie Obywatelskim w roku szkolnym 2023/2024. Było przecięcie wstęgi i duża radość uczniów, bo od teraz mogą już korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, na które przecież sami głosowali.

Szkolny Budżet Obywatelski daje uczniom możliwość zgłaszania swoich pomysłów, które finalnie zostały zrealizowane z budżetu gminy, przy wsparciu merytorycznym i również finansowym Fundacja SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych W każdej ze szkół zrealizowane zostały dwa projekty (jeden duży za 3000 zł i jeden mały za 1000 zł) wyłonione w drodze demokratycznie przeprowadzonego głosowania.

W Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie powstało miejsce do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu. Zostały zakupione hamaki, stół piknikowy, parasole przeciwsłoneczne, pufy ogrodowe. Ze środków budżetu obywatelskiego powstał też kącik gier planszowych. W Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie uczniowie głosowali na strefę relaksu oraz sprzęt sportowy, a do sali komputerowej szkoły w Studziankach zostały zakupione nowe myszki. Powstała tam też ze szkolnego budżetu obywatelskiego sala plastyczna, w której dzieci i młodzież będą rozwijać swoje talenty.

Podczas spotkania w szkołach burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz oraz zastępca Dominika Jocz-Lenkiewicz wraz z prezeską Fundacji SocLab Agnieszką Maszkowską pogratulowali wnioskodawcom zwycięskich projektów i wręczyli im dyplomy. W spotkaniach uczestniczyła społeczność szkolna, która nie ukrywała entuzjazmu i radości z powodu szybkiej realizacji projektów, na które głosowali.

„Głównym celem projektu jest edukacja i rozwijanie demokratycznych postaw wśród młodego pokolenia wasilkowian – mówił burmistrz - Każda inwestycja, każdy projekt realizowany dla dzieci i młodzieży to inwestycja w naszą przyszłość. Bardzo cieszę się, że młodzi ludzie w naszej gminie już na etapie szkoły podstawowej zdobywają tak cenną wiedzę obywatelską”

Gmina Wasilków jako jedna z pierwszych w województwie podlaskim wdraża budżet obywatelski w szkołach podstawowych, realizując tym samym kolejny świetny projekt we współpracy z Fundacją SocLab.

Projekt dofinansowany jest ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

 

DSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpgDSCF5111.jpg

DSCF5111.jpg

 

 

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie