Uroczyste podsumowanie Szkolnych Budżetów Obywatelskich w gminie Wasilków

DSCF5661.jpg

W sali widowiskowej Przedszkola „Słonecznego” zgromadziła się 29 maja 2024 r. społeczność szkolna, która uczestniczyła w procesie wdrażania Szkolnych Budżetów Obywatelskich w szkołach podstawowych w gminie Wasilków w roku szkolnym 2023/2024. Dyrekcja szkół, nauczyciele oraz uczniowie spotkali się, aby uroczyście podsumować prace nad projektem „Szkolne budżety partycypacyjne w gminie Wasilków”, który zrealizowany został wspólnie z Fundacją SocLab z dużym sukcesem. O sukcesie tym świadczy m.in. olbrzymie zaangażowanie dzieci i młodzieży. W wasilkowskim SBO zostało zgłoszonych 30 projektów, na które głosowało 1094 uczniów. Uprawnionych do głosowania było 1269 osób, a więc frekwencja wyniosła 86%. Duże było też zainteresowanie projektem mediów. O tym jak Wasilków buduje demokratyczne postawy wśród młodych mówiły media ogólnopolskie.

Budżet obywatelski oparty jest na filarze wartości, takich jak: współpraca, wpływ, sprawczość, kreatywność, komunikacja, demokracja, przejrzystość, równość, uczenie się nowych doświadczeń. W duchu tych niezwykle ważnych pojęć, na poziomie każdej szkoły zrealizowane zostały wszystkie etapy budżetu obywatelskiego: generowanie i zgłaszanie pomysłów, składanie projektów, weryfikacja wniosków, głosowanie, promocja i kampania informacyjna, liczenie głosów … i na koniec realizacja zwycięskich projektów! To uczniowie zgłaszali projekty i decydowali które z nich zwyciężą. W każdej ze szkół zostały finalnie zrealizowane projekty na łączną kwotę 4 tys. zł (3 tys. zł z dofinansowania i 1000 zł ze środków gminnych).

Ze Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w Szkole im. Króla Zygmunta Augusta powstało miejsce do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu. Zostały zakupione hamaki, stół piknikowy, parasole przeciwsłoneczne, pufy ogrodowe. Ze środków budżetu obywatelskiego powstał też kącik gier planszowych. W Szkole nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego uczniowie głosowali na strefę relaksu oraz sprzęt sportowy, a do sali komputerowej szkoły w Studziankach zostały zakupione nowe myszki. Powstała tam też ze szkolnego budżetu obywatelskiego sala plastyczna, w której dzieci i młodzież będą rozwijać swoje talenty.

Ten dzień był wyjątkowy i szczególny dla uczniów i opiekunów, którzy koordynowali wdrożenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w poszczególnych placówkach. Do realizacji tego zadania już od października minionego roku przygotowywały się zespoły koordynujące. Uczestniczyli oni w warsztatach i szkoleniach organizowanych przez Fundację SocLab. Wdrożenie szkolnego budżetu obywatelskiego wymagało od nich wielu przygotowań, zdobycia wiedzy i umiejętności.

Spotkanie poprowadziła prezes Fundacji SocLab Agnieszka Maszkowska, a rozpoczął je burmistrz Wasilkowa:

„Dzisiaj jest Wasze święto – święto demokracji – mówił burmistrz - Jestem z Was dumny, bo wiem jak ciężką pracę wykonaliście w zespołach koordynujących i widzę jej wspaniałe efekty. Myślę, że było to duże wyzwanie, któremu znakomicie podołaliście i mogę powiedzieć, że lekcję demokracji zdaliście na 6+. Jestem też pewien, że projekt Szkolnych Budżetów Obywatelskich nauczył Was wiele nowych umiejętności i przyniósł dużo satysfakcji. Głównym celem projektu jest edukacja i rozwijanie demokratycznych postaw wśród młodego pokolenia wasilkowian. Każda inwestycja, każdy projekt realizowany dla dzieci i młodzieży to inwestycja w naszą przyszłość. Bardzo cieszę się, że młodzi ludzie w naszej gminie już na etapie szkoły podstawowej zdobywają tak cenną wiedzę obywatelską”

Członkowie szkolnych zespołów koordynujących opowiedzieli nam dzisiaj o swojej pracy z projektem. Zaprezentowali też filmy, które wspólnie nakręcili. Burmistrz Wasilkowa wspólnie z prezes Fundacji SocLab wręczył członkom zespołów koordynujących dyplomy i upominki. Podziękował również za wspaniałą współpracę, wsparcie merytoryczne i finansowe Fundacji SocLab.

Na zakończenie spotkania na wszystkich uczestników czekała miła i słodka niespodzianka w postaci pysznego i pięknego tortu z logo wasilkowskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania!

 

Projekt “Szkolny budżet partycypacyjny w gminie Wasilków” dofinansowany jest ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

 

DSCF5732.jpg

 

 

DSCF5732.jpg

 
DSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpgDSCF5732.jpg

 

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie