Wasilkowska młodzież będzie uczyć się obywatelskości realizując szkolny budżet obywatelski!

DSCF0287.jpg

Wasilkowska młodzież będzie uczyć się obywatelskości realizując szkolny budżet obywatelski! Gmina Wasilków jako jedna z pierwszych w województwie podlaskim wdraża budżet obywatelski w szkołach podstawowych, realizując tym samym kolejny świetny projekt we współpracy z Fundacja SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych

26 października 2023 r. odbyło się pierwsze, z całej serii zaplanowanych spotkań z młodzieżą i nauczycielami szkół, którzy powołani zostali do realizacji tej niezwykle odpowiedzialnej misji. Spotkanie rozpoczął burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz, a następnie prezeska Fundacji SocLab Agnieszka Maszkowska przedstawiła ideę szkolnego budżetu obywatelskiego oraz podstawowe założenia projektu. Nasi goście tworzą niezwykle zgrane i ambitne zespoły, które będą nie tylko realizować projekt, ale też promować ideę obywatelskości wśród swoich kolegów.

Budżet obywatelski oparty jest na filarze wartości, takich jak: współpraca, wpływ, sprawczość, kreatywność, komunikacja, demokracja, przejrzystość, równość, uczenie się nowych doświadczeń. W duchu tych niezwykle ważnych pojęć, na poziomie każdej szkoły realizowane będą wszystkie etapy budżetu obywatelskiego, w tym: generowanie i zgłaszanie pomysłów, składanie projektów, weryfikacja wniosków, głosowanie, promocja i kampania informacyjna, liczenie głosów … i na koniec realizacja zwycięskich projektów! To uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować które z nich zwyciężą. W każdej ze szkół zostaną finalnie zrealizowane projekty na łączną kwotę 4 tys. zł (3 tys. zł z dofinansowania i 1000 zł ze środków gminnych).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania!

 

Projekt “Szkolny budżet partycypacyjny w gminie Wasilków” dofinansowany jest ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

DSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpgDSCF0302.jpg

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie